زوج سیم بهم تابیده بدون شیلد (UTP)
اگرچه سالهای متمادی در سیستمهای تلفن مورد استفاده قرار میگرفت زوج سیم بهم تابیده بدون شیلد برای اولین بار در اواخر دهه ۸۰ با ظهور اترنت (Ethernet) بر روی سیم کشی زوج سیم بهم تابیده و استاندارد 10Base-T رایج شد. از مزایای UTP می توان به مقرون به صرفه بودن، نصب آسان می توان اشاره کرد و البته پهنای باند آن بطور مدام قابل بهبود بخشیدن است .

 

نکته جذاب
الکساندر گراهام بل دردهه ۱۸۸۰ میلادی کابل کشی زوج سیم به هم تابیده و تلفن نوری را اختراع و ثبت کرد . در آن زمان بل به یونیون وسترن پیشنهاد داد که شرکت خود را به 100.000$ بفروش میرساند اما آن شرکت از خرید خودداری نمود .

کابل شبکه  UTP بطور معمول فقط یک پوشش خارجی (Jacket) دارد که از مواد غیر رسانا تشکیل شده است. این جکت معمولا یک زوج و یا زوجهای بیشتری را در بر میگیرد که امروزه کابل ۴ زوج متداولترین کابل افقی در کابل کشی ساختیافته شبکه های کامپیوتری می باشد. مشخصه مقاومت در کابل UTP برابر ۱۰۰ اهم بعلاوه منهای ۱۵٪ می باشد گرچه در اروپا در بعضی مواقع از کابل UTP‌ با مقاومت ۱۲۰ اهم نیز استفاده می شود.
یک کابل UTP معمولی از یک پوشش غیر رسانا که ۴ زوج سیم مسی بهم تابیده را در بر گرفته است تشکیل شده است . هر سیم توسط یک ماده عایق که دارای خواص دی الکتریک بسیار خوب می باشد پوشیده شده است . برای کابل های انتقال داده مطلب فوق بدین معناست که سیم مربوطه باید دارای خاصیت ویژه ای باشد که امکان انتشار هرچه بهتر سیگنال داده را فراهم کند.

محبوبیت کابل شبکه UTP بیشتر به علت مقرون به صرفه بودن و نصب آسان است . با هر نسل جدید کابل UTP‌ مهندسین شبکه فکر می کنند که به انتهای پهنای باند و قابلیت های کابل UTP‌ رسیده اند . با این حال تولید کنندگان همچنان به گسترش قابلیت های کابل UTP می پردازند. به عنوان مثال در حین توسعه 10Base-T تعدادی از سیمتهای اترنت UTP اولیه منتقدین اظهار داشتند که کابل UTP‌ هرگز از سرعت 10Mbps پشتیبانی نخواهد کرد. کمی بعد تر بدبینان گفتند که سرعت انتقال داده کابل UTP هرگز بالاتر از 100Mbps نخواهد رفت که سازمان IEEE در جولای 1999 استاندارد 1000Base-T را تصویب کرد که اجازه میدهد اترنت گیگابیت بر روی کابل Cat5 اجرا گردد. وقتی فکر میکردیم که این پایان کاربردهای مبتنی بر کابل UTP مسی است IEEE در سال ۲۰۰۶ استاندارد 10GBase-T را تصویب کرد که اجازه میداد اترنت ۱۰ گیگابیت روی کابل های Cat6 و Cat6Aبدون شیلد اجرا شود .