سامانه ارتباط وستا

سامانه ارتباط وستا

Vesta Communication System

کابل شبکه مسی چیست

خلاصه

در کابل کشی ساخت یافته اقتصادی ترین و البته بیشترین کابلی که مورد استفاده قرار میگیرد کابل های زوج سیم بهم تابیده است که نسبت به مدیاهای دیگر بوده و نصب آن آسانتر می باشد و همچنین ابزار نصب آن نیز هزینه بر نمی باشد.

۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين
3516بازدید
کابل شبکه مسی چیست

  اغلب، کابلهای شبکه مسی برای اهداف خاص از قبیل صدا، زنگ درب ، تجهیزات کنترل از راه دور ویا هر کاربرد کم ولتاژ و کم سرعتی تولید می شوند.هرکاتالوگ بزرگ مربوط به کابلکشی را انتخاب نمایید مسلما انواع کابل های شبکه مسی را در آن مشاهده خواهید کرد . با این حال تمامی این کابلها برای انتقال داده (Data) و صدا (Voice) مناسب نیست . کابلهایی که برای انتقال مورد استفاده قرار میگیرد باید از پهنای باند بالا در فرکانس گسترده پشتیبانی کند حتی اگر برای تلفن های دیجیتال باشد . بنابراین باید توجه داشت که برای هر کاربردی کابل مناسب انتخاب گردد. همانطور که گفته شد انواع و اقسام کابلهای مسی وجود دارد که در جدول ذیل به برخی از کابلهای قدیمی و کابلهای فعلی و کاربردهای آن اشاره شده است .           

کابل شبکه                                                                     

         

کابل شبکه زوج سیم به تابیده (Tisted Pair Cable)

  کابل شبکه در کابل کشی ساختیافته اقتصادی ترین و البته بیشترین کابلی که مورد استفاده قرار میگیرد کابل های زوج سیم بهم تابیده است که نسبت به مدیاهای دیگر بوده و نصب آن آسانتر می باشد و همچنین ابزار نصب آن نیز هزینه بر نمی باشد. UTP و STP که به ترتیب مخفف Unshielded Tisted Pair و Shielded Tisted Pair می باشد دو نمونه اولیه از کابل های زوج سیم به هم تابیده در بازار شبکه امروز می باشند . توجه داشته باشید که کابلهای FTP,SFTP,ScTP و سایر موارد نمونه های از کابل STP می باشند که بطور جداگانه توضحیح داده خواهند شد.

  کابل شبکه زوج سیم بهم تابیده بدون شیلد (UTP)

  کابل شبکه اگرچه سالهای متمادی در سیستمهای تلفن مورد استفاده قرار میگرفت زوج سیم بهم تابیده بدون شیلد برای اولین بار در اواخر دهه ۸۰ با ظهور اترنت (Ethernet) بر روی سیم کشی زوج سیم بهم تابیده و استاندارد 10Base-T رایج شد. از مزایای UTP می توان به مقرون به صرفه بودن، نصب آسان می توان اشاره کرد و البته پهنای باند آن بطور مدام قابل بهبود بخشیدن است .

 

**نکته جذاب**

الکساندر گراهام بل دردهه ۱۸۸۰ میلادی کابل کشی زوج سیم به هم تابیده و تلفن نوری را اختراع و ثبت کرد . در آن زمان بل به یونیون وسترن پیشنهاد داد که شرکت خود را به 100.000$ بفروش میرساند اما آن شرکت از خرید خودداری نمود .

کابل UTP بطور معمول فقط یک پوشش خارجی (Jacket) دارد که از مواد غیر رسانا تشکیل شده است. این جکت معمولا یک زوج و یا زوجهای بیشتری را در بر میگیرد که امروزه کابل ۴ زوج متداولترین کابل افقی در کابل کشی ساختیافته شبکه های کامپیوتری می باشد. مشخصه مقاومت در کابل UTP برابر ۱۰۰ اهم بعلاوه منهای ۱۵٪ می باشد گرچه در اروپا در بعضی مواقع از کابل UTP با مقاومت ۱۲۰ اهم نیز استفاده می شود.
یک کابل UTP معمولی در شکل ذیل نشان داده شده است که از یک پوشش غیر رسانا که ۴ زوج سیم مسی بهم تابیده را در بر گرفته است تشکیل شده است . هر سیم توسط یک ماده عایق که دارای خواص دی الکتریک بسیار خوب می باشد پوشیده شده است . برای کابل های انتقال داده مطلب فوق بدین معناست که سیم مربوطه باید دارای خاصیت ویژه ای باشد که امکان انتشار هرچه بهتر سیگنال داده را فراهم کند.

کابل مسی


محبوبیت کابل UTP بیشتر به علت مقرون به صرفه بودن و نصب آسان است . با هر نسل جدید کابل UTP مهندسین شبکه فکر می کنند که به انتهای پهنای باند و قابلیت های کابل UTP رسیده اند . با این حال تولید کنندگان همچنان به گسترش قابلیت های کابل UTP می پردازند. به عنوان مثال در حین توسعه 10Base-T تعدادی از سیمتهای اترنت UTP اولیه منتقدین اظهار داشتند که کابل UTP هرگز از سرعت 10Mbps پشتیبانی نخواهد کرد. کمی بعد تر بدبینان گفتند که سرعت انتقال داده کابل UTP هرگز بالاتر از 100Mbps نخواهد رفت که سازمان IEEE در جولای 1999 استاندارد 1000Base-T را تصویب کرد که اجازه میدهد اترنت گیگابیت بر روی کابل Cat5 اجرا گردد. وقتی فکر میکردیم که این پایان کاربردهای مبتنی بر کابل UTP مسی است IEEE در سال ۲۰۰۶ استاندارد 10GBase-T را تصویب کرد که اجازه میداد اترنت ۱۰ گیگابیت روی کابل های Cat6 و Cat6Aبدون شیلد اجرا شود .

  کابل شبکه زوج سیم بهم تابیده شیلد دار (Shielded Tisted Pair)

کابل STP اولین بار توسط IBM هنگامی که نوع طبقه بندی کابل های داده را معرفی می کرد محبوب شد. گرچه کابل STP نسبت به کابل UTP از نظر قیمت بالاتر است و نصب آن نیز سخت تر می باشد اما یکسری از ویژگیهای متمایز را ارائه می دهد. استاندارد ANSI/TIA-568-C کابل افقی نوع 1A را به رسمیت می شناسد که از نرخ فرکانس تا 300MHz پشتیبانی می کند اما آنرا برای نصب های جدید توصیه نمی کند. کابل STP به نویز الکترومغناطیس خارجی نسبت به کابل UTP حساسیت کمتری نشان میدهد و آن بدین علت است که تمامی زوج سیمها به خوبی توسط پوشش فلزی محافظت میشوند. برخی از کابل های STP همانند کابل نوع 1 و 1A شرکت IBM از یک سپر بافته شده مسی استفاده می کنند که در برابر نویز الکترو مغناطیس محافظت قابل توجهی می کند . درون سپر بافته شده معمولا زوج سیمهایی قرار دارند ( معمولا دو زوج ) که خود نیز درون فویل قرار دارند.شکل ذیل یک کابل نوعی STP را نشان می دهد که در طراحی IBM سیمها 22AG با مقاومت 150 اهم می باشد در حالیکه مقاومت سیمها در کابل های نسخ Cat برابر با ۱۰۰ اهم می باشد .

کابل زوج سیم بهم تابیده

 

صرفا کشیدن کابل STP مانع نفوذ نویز الکترو مغناطیس نمی گردد و باید نکات ذیل در کابل کشی STP رعایت گردد تا کارایی بالایی دریافت نماییم .
1- شیلد باید در تمامی طول لینک ( از پچپنل تا ایستگاه کاری ) بطور پیوسته روی کابل قرار گیرد
2- تمام اجزا در طول لینک باید دارای پوشش فلزی باشند به عنوان مثال از کیستون UTP استفاده نگردد
3- شیلد باید در دو انتهای کابل به ارت متصل گردد . و ارتینگ ساختمان باید بر اساس استاندارد باشد.
اگر یکی از موارد فوق رعایت نگردد کارایی کابل STP به شدت افت می کند .

  کابل شبکه زوج سیم فویل دار (ScTP Or FTP)

یک نوع کابل که در استاندارد ANSI/TIA-568-C به رسمیت شناخته شده است کابل ScTP است که مخفف Screened Tisted Pair می باشد و ترکیبی از کابل UTP و STP است. همانطور که در شکل ذیل مشاهده می کنید کابل ScTP شامل ۴ زوج سیم مسی است که به دور کل زوج ها یک لایه فویل فلزی کشیده شده است و دارای یک سیم تخلیه جهت اهداف ارتینگ (Earthing) می باشد . به همین دلیل به آن گاهی اوقات کابل FTP گفته می شود که مخفف Foilded Tisted Pair است. کابل FTP به علت نداشتن محافظ فلزی به دور هر زوج سیم بطور جداگانه معمولا کوچتر و سبک تر از انواع کابل STP می باشد .

  کابل زوج سیم فویل دار                                                                        

   

وجود فویل در کابل FTP باعث می شود که حساسیت کابل نسب به نویز کمتر گردد اما اگر می خواهید یک سیستم کاملا محافظت شده در برابر نویز الکترو مغناطیس داشته باشید باید پیوستگی پوشش فلزی در کل مسیر رعایت گردد مثل پچپنل ها ، کیستون های موجود در فیس پلیت و پچکوردها . بنابراین صرفا حضور کابل FTP کافی نیست و باید تمامی اتصالات محافظت شده باشند . همانند کابل کشی STP در کابل کشی FTP نیز دوسر کابل باید ارت گردد. کابل FTP برای محل هایی که دارای نویز الکترومغناطیس بالای غیر طبیعی دارند همانند بیمارستان ها ، فرودگاه ها ، سازمان های دولتی و نظامی توصیه می شود .

 

  کابل شبکه زوج سیم شیلد و فویلد (S/STP Or S/FTP)

  کابل شبکه S/STP که مخفف Screened/Shielded Tisted Pair می باشد بصورت کابل S/FTP نیز خوانده می شود بدین علت که هر زوج سیم بطور جداگانه درون یک فویل فلزی قرار گرفته است و کل زوج ها را یک لایه شیلد احاطه کرده است . این نوع کابل بهترین محافظت در برابر نویز الکترومغناطیس و نویز همشنوایی را به دست می دهد و پتانسیل ویژه ای را برای بکاربردن در سرعت های بالا را ایجاد می کند .

 

کابل شبکه (Cat1 (Category 1

  کابل شبکه Cat1 فقط کاربردهایی را پشتیبانی می کند که گستره فرکانس آنها 100KHz کمتر از آن باشد بنابراین این کاربردها بسیار سرعت پایین هستند همانند صدای آنالوگ، زنگ درب، سیستمهای اعلان و سایر موارد . لازم بذکر است که کابل شبکه Cat1 توسط هیچ یک از نسخ استاندارد ANSI/EIA/TIA/568 شناخته نمیشود.

 

کابل شبکه (Cat2 (Category 2

کابل شبکه Cat2 برای کاربردهایی طراحی شده است که نرخ فرکانسی آنها کمتر یا برابر با 4MHz می باشد همانند صدای دیجیتال،ARCnet،ISDN، بعضی از کاربردهای DSL و T-1 . کابل Cat2 نیز در استاندارد ANSI/EIA/TIA/568 شناخته نمی شود و اکنون می توان گفت که منقرض شده است .

 

کابل شبکه (Cat3 (Category 3

  در اویل دهه نود کابل Cat3 بعد از تصویب شدن آن به عنوان استاندارد چندسالی کارگاه صنعت شبکه بود . این کابل برای پشتیبانی از کاربردهایی بود که به پهنای باند تا 16MHz نیاز داشتند همانند صدای آنالوگ و دیجیتال ، اترنت 10Base-T، اترنت 100Base-T4 و Token Ring های با سرعت 4Mbps و ... . کابل Cat3 از ۴ زوج سیم بهم تابیده تشکیل شده است که در جلوتر تصویر از ۴ زوج بهم پیوسته خواهیم دید.

 

کابل شبکه (Cat4 (Category 4

کابل Cat4 در بازار شبکه عمر کوتاهی داشت و هم اکنون قسمتی از گذشته می باشد . این کابل برای پشتیبانی از کاربردهای بود که نیاز به پهنای باند تا 20MHz داشتند . قیمت کابل Cat4 با کابل Cat5 یکسان بود بنابراین کارشناسان ترجیح می دادند که در پروژه های خود از کابل Cat5 استفاده کنند چون پهنای باند آن ۵ برابر پهنای باند کابل Cat4 بود و قابلیت پشتیبانی از کاربردهای سرعت بالا را داشت . ماکزیمم سرعت قابل پشتیبانی توسط این کابل 16Mbps بود که درکاربردهای صدای دیجیتال مورد استفاده قرار می گرفت . کابل Cat4 از نسخه استاندارد ANSI/EIA/TIA/568-B حذف شده است.

 

کابل شبکه (Cat5 (Category 5

کابل شبکه Cat5 رایج ترین کابل مورد استفاده بود تا زمانیکه کابل های جدید در تاسیسات بکار گرفته شد و امروزه هنوز شاهد بکار رفتن این کابل در پروژه های مختلف هستیم . کابل شبکه Cat5 برای پشتیبانی از فرکانس 100MHz طراحی شده بود و در شبکه های شامل استاندارد 100Base-T مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که کابل Cat5 فقط برای اهداف آموزشی در استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-B گنجانده شده است .

 

کابل شبکه (Cat5e (Category 5e

کابل شبکه Cat5e مدل پیشرفته کابل Cat5 می باشد که بصورت ضمیمه در ANSI/TIA/EIA-568-A-5 معرفی شد . کارایی Cat5e با توجه به تکنولوژی ساخت بیشتر از Cat5 می باشد و البته مناسب تر برای کاربرد در شبکه های مشابه . فرکانس قابل پشتیبانی توسط این کابل نیز ماکزیمم 100Hz می باشد و اکنون به عنوان پایین ترین پیشنهاد برای انتقال داده در ANSI/TIA-568-C شناخته می شود .


کابل شبکه (Cat6 (Category 6

کابل شبکه Cat6 با انتشار یک نسخه اضافی به ANSI/TIA/EIA-568-B در سال ۲۰۰۲ به رسمیت شناخته شد. این کابل علاوه بر عملکرد دقیقتر و کارایی بالاتر نسبت به کابل Cat5e پهنای باند مورد استفاده را تا 250MHz افزایش می دهد و سرعت انتقال داده آن تا 1000Mbps می باشد . استفاده موفقیت آمیز از کابل Cat6 به استفاده اجزاء همسان در کل مسیر انتقال داده نیاز دارد به عنوان مثال وقتی از کابل Cat6 برای انتقال داده استفاده می کنیم اجزای دیگر نظیر پچپنل، کیستون، پچکورد باید Cat6 باشد.کابل Cat6 نیز به صورتهای شیلددار و بدون شیلد در پروژه های مختلف بکارگرفته می شود .

 

کابل شبکه (Cat6A (Category 6A Or Augmented Category 6

کابل شبکه Cat6A با انتشار ANSI/TIA/EIA-568-B.2-10 در فوریه سال ۲۰۰۸ رسما شناخته شد.این نوع کابل علاوه بر عملکرد دقیقترنسبت به کابل Cat6 پهنای باند قابل استفاده را تا 500MHz افزایش می دهد. سرعت قابل پشتیبانی توسط کابل Cat6A تا 10Gbps می باشد .استفاده موفقیت آمیز از کابل Cat6A منوط به استفاده اجزاء همسان در طول کانال انتقال داده می باشد بدین معنا که علاوه بر کابل سایرمولفه های انتقال نظیر کانکتورها، پچپنل ها و کیستون ها باید Cat6A باشد.این کابل شبکه بصورت UTP,FTP,SFTP در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

 

کابل  شبکه (Cat7 (Category 7

کابل Cat7 جهت انتقال داده با پهنای باند 600MHz مورد استفاده قرار میگیرد و سرعت انتقال داده درآن 10Gbps می باشد. کابل شبکه Cat7 در اروپا بسیار زیاد مورد استفاده قرار میگیرد اما هنوز در ANSI/TIA-568-C.2 به رسیمت شناخته نشده است . لازم بذکر است که کابل Cat7 فقط بصورت شیلد دار در بازار موجود می باشد .

 

کابل (Cat7A (Category 7A

کابل Cat7A فرکانس قابل استفاده در انتقال داده را تا 1000Mbps افزایش می دهد و برای کاربردهای سرعت بالا تا 10Gbps مورد استفاده قرار میگیرد . این نوع کابل فقط بصورت شیلد دار در بازار موجود می باشد و همانند کابل شبکه Cat7 در ANSI/TIA-568-C.2 به رسمیت شناخته نشده است.

سایر مقالات مرتبط در سایت وستا

کابل فیبر نوری چیست

مدیا کانونتور

رک دیواری