سامانه ارتباط وستا

سامانه ارتباط وستا

Vesta Communication System

کابل کشی فیبر نوری و نکاتی درباره نصب آن

خلاصه

کابل کشی فیبر نوری و نکاتی درباره نصب و راه اندازی ، انواع مسیر‌های عبور فیبر نوری در ساختمان ، انواع بستر و الزاماتی لازم درباره کابل کشی فیبر نوری

۱۴۰۲ پنج شنبه ۲۵ آبان
153بازدید
کابل کشی فیبر نوری و نکاتی درباره نصب آن

کابل کشی فیبر نوری و نکاتی درباره نصب آن

 

ما به مفهوم حرکت دانش از طرق مختلف عادت کرده ایم یک کابل سیمی صداها را از گفتار ما به یک سوکت روی دیوار منتقل می کند و توسط کابل دیگری به تلفن نزدیک منتقل می شود بدین ترتیب ما با تلفن می توانیم با طرف مقابل صحبت کنیم . همچنین ما در حال ارسال و دریافت اطلاعت بر روی امواج رادیویی نامرئی هستیم که نیازی به سیم ندارد و به آن فناوری بی سیم اطلاق می شود . فیبر نوری راه سوم است کابل فیبر نوری اطلاعات رمزگذاری شده بصورت پرتو نور  را از طریق یک لوله پلاستیکی یا شیشه ای منتقل می کند . در ابتدا فیبر نوری در سال ۱۹۵۰ میلادی  به این منظور ساخته شد که به پزشکان امکان دیدن بدن انسان بوسیله آندوسکوپ را بدون اینکه مجبور به  باز کردن بدن باشند  بدهد. مهندسان در دهه ۱۹۶۰ میلادی از همین روش برای انتقال تماس های تلفنی با سرعت نور استفاده کردند .

کابل فیبر نوری یک کابل شبکه است که متشکل از الیاف شیشه ای یا پلاستیکی نازک که به آن تار فیبر نوری یا هسته فیبر نوری یا همان کر (Core) گفته می شود در داخل یک پوشش عایق می باشد . یک کابل فیبر نوری ممکن دارای دو و یا تعداد بیشتری تار فیبر نوری باشد . قطر هر تار فیبر نوری کمی ضخیمتر از قطر موی انسان می باشد . کابل فیبر نوری برای شبکه های داده پر سرعت با عملکرد بالا و ارتباطات راه دور طراحی شده است . در مقایسه با کابل های سیمی کابل های فیبر نوری پهنای باند بالاتری ارائه می دهند و داده ها را در فواصل طولانی تر انتقال می دهند. کابل های فیبر نوری از اینترنت ، تلویزیون کابلی و سیستم های تلفن پشتیبانی می کند . کابل فیبر نوری سیگنال های داده را با استفاده از پالس های نور تولید شده توسط لیزرهای کوچک و دیود های ساطع کننده نور حمل می کند .

 

کابل کشی فیبر نوری فرآیند پیچیده ای است که نیاز به دانش و تجهیزات تخصصی دارد در اینجا برخی از بهترین روشها برای نصب کابل فیبر نوری برای اطمینان از نصب موفق و قابل اعتماد آورده شده است :

 

انواع کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری از یک یا چند رشته شیشه تشکیل شده است که هر کدام کمی ضخیمتر از موی انسان است . هسته یا کر (Core) مسیر عبور نور را فراهم میکند . هسته یا Core توسط یک لایه شیشه بنام روکش یا Cladding احاطه شده است که نور را به داخل منعکس می کند تا سیگنال از دست نرود و نور از خم های کابل عبور کند .

دو نوع اصلی کابل های فیبر نوری کابل های سینگل مود و کابل های مالتی مود می باشد در کابل های سینگل مود منبع نور لیزر می باشد در حالیکه در کابل های مالتی مود منبع نور LED  است . شبکه های فیبر نوری سینگل مود اغلب از تکنیک های Wave Division Multiplexing برای افزایش میزان ترافیک داده که هر رشته می تواند حمل کند استفاده می کند . WDM اجازده می دهد تا نور در چندین طول موج مختلف با هم ترکیب شود و بعدا جدا شود و بطور موثر جریان های ارتباطی متعدد را از طریق یک پالس نوری منفرد منتقل کند .

 

fiber cable

انواع مسیرهای عبور فیبر نوری

زندگی دیجیتال امروز در حال گسترش است و به اتصال پرسرعت در بخش های بیشتری از جامعه و تجارت نیازمند است . انواع مختلفی از استقرار فیبر نوری وجود دارد که در ذیل به آن ها اشاره میکنیم .

نکاتی درباره استفاده از میکرو داکت

میکرو داکت به کانال کوچک و باریکی اطلاق می گردد که میکرو کابل ها همانند فیبر نوری را در خود جای می دهد . و گزینه ای بسیار عالی برای شرکت هایی است که همواره در لبه سرعت و ظرفیت بالا هستند . چرا که میکرو داکت را می توان در مسیرها و کانالهای بزرگتری که از قبل آماده شده اند براحتی بکاربرد . برخی از نصابان ادعا می کنند که کابل ها را می توانند از کانالهایی که قبلا کشیده شده عبور دهند که البته درست می باشد اما بیشتر اوقات کشیدن کابل های اضافی معمولا با مشکلات و هزینه های گزاف همراه است این در حالیست که میکرو داکت فضای کارآمدتری را برای شرکت ها فراهم می کند که در کنار ظرفیت چشمگیر آنها ، طراحی میکرو داکت امکان گسترش و استفاده آن در آینده را امکان پذیر می کند .

 

مزایای استفاده از میکرو داکت

روش های نصب میکرو داکت

بطور کلی چهار روش برای نصب میکرو داکت وجود دارد.

خرید کابل فیبر فوری

 برای خرید انواع کابل فیبر نوری از سایت تجهیزات شبکه وستا دیدن نمایید