سامانه ارتباط وستا

سامانه ارتباط وستا

Vesta Communication System

پچپنل چیست ؟

خلاصه

پچپنل (Patch Panel) دریک شبکه محلی وسیله ای سخت افزاریست و شامل پورتهایی است که برای اتصال و مدیریت کابل های ورودی و خروجی LAN بکار میرود. پورتهای پچپنل برای قرار دادن کابل های شبکه یک سازمان یا شرکت طراحی شده است ...

۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين
183بازدید
پچپنل چیست ؟

پچپنل (Patch Panel) دریک شبکه محلی وسیله ای سخت افزاریست و شامل پورتهایی است که برای اتصال و مدیریت کابل های ورودی و خروجی LAN بکار میرود. پورتهای پچپنل برای قرار دادن کابل های شبکه یک سازمان یا شرکت طراحی شده است . پچپنل با استفاده از کابل های شبکه جهت برقراری ارتباط بین کامپیوترهای شبکه محلی (LAN) و ارتباط با خطوط خروجی همانند اینترنت و شبکه های گسترده (AN) دیگر بکار میرود . پچپنل شبکه برای ایجاد هر اتصال درون شبکه از پچکورد استفاده می کند که ارتباطات به وجود آمده را می توان با جدا کردن و وصل کردن پچکورد ها را بر اساس نظر کارشناس مربوطه دوباره مرتب کرد. شرکت ها و سازمان ها معمولا پچپنل را در محفظه ای فلزی که رک نامیده می شود قرار می دهند که علاوه بر پچپنل سایر دیوایس های شبکه ای و الکتریکی نیز قرار میگیرد. پچپنل معمولا در زیر و یا بالای سوییچ شبکه در رک قرار میگیرد و بطور معمول فضایی بین ۱ تا ۳ یونیت را بر اساس نوع و تعداد پورت اشغال می کند. پچکوردها پورت های پچپنل را به پورت های سوییچ شبکه متصل می کنند و یک ارتباط پایدار و البته قابل تغییر را ایجاد می کنند.

 

انواع پچپنل کابل شبکه

پچپنل ها بر اساس نوع کاربرد به پچپنل های مسی و پچپنل های فیبر نوری طبقه بندی می شوند.


- پچپنل کابل شبکه مسی

مقصود از آن پچپنلی است که برای کابل های مسی اعم از کابل های شبکه و کابل های مخابراتی طراحی شده است . پچپنل های شبکه شامل پچپنل Cat5e,Cat6,Cat6A و Cat7 می باشد که در تعداد پورت های مختلف عرضه میگردد . پچپنل های ۱۲ پورت ، ۲۴ پورت ، ۴۸ پورت و ۶۰ پورت بیشترین کاربرد را در شبکه های مختلف دارند. پچپنل مخابراتی که به آن پچپنل تلفنی یا ویس پنل نیز گفته می شود معمولا در انواع ۲۵ پورت و ۵۰ پورت ارائه می شود . لازم بذکر است که پچپنل باید با نوع کابل بکار رفته نیز همخوان باشد بدین معنی که برای کابل های UTP پچپنل UTP و برای کابل های دارای فویل و شیلد از پچپنل های شیلددار استفاده شود.

پچپنل کابل شبکه مسی

- پچپنل کابل شبکه فیبر نوری :

مقصود از آن پچپنلی است که جهت مدیریت کابل های فیبر نوری بکار میرود پچپنل فیبر نوری نیز دارای تعداد پورت های متفاوت و متنوع است که معمول ترین آنها پچپنل پچپنل های ۱۲ پورت و ۲۴ پورت داپلکس می باشند . پچپنل های فیبر نوری بر اساس نوع آداپتورهای بکار رفته طبقه بندی می شوند که معمول ترین آن ها پچپنل های SC,LC,FC و ST می باشند.

مسلما طراحی پچپنل های مسی و پچپنل های فیبر نوری بایکدیگر متفاوت است ولی هر دو نوع دارای انوع دیواری و رکمونت و رومیزی می باشند. در کابل کشی ساختیافته بیشتر از پچپنل های رکمونت و دیواری استفاده می شود .

سایر مطالب مرتبط در سایت وستا

کابل فیبر نوری

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه

کیستون جک شبکه