سامانه ارتباط وستا

سامانه ارتباط وستا

Vesta Communication System

رک شبکه (Network Rack) چیست ؟

خلاصه

رک یک قاب محکم و استاندارد است که برای نصب، نگهداری تجهیزات شبکه و سرورها به کار می‌رود. در اینجا به معرفی کامل رک میپردازیم.

۱۴۰۲ پنج شنبه ۲۵ آبان
177بازدید
رک شبکه (Network Rack) چیست ؟

رک شبکه (Network Rack) چیست ؟

رک شبکه که با نامهای زیادی شناخته می شود یک شاسی فریم فلزی است که دستگاه های سخت افزاری مختلف شبکه های کامپیوتری همانند سوييچ ، مودم ، روتر و غیره را محافظت ، سازماندهی و ایمن می کند. رک های شبکه این امکان را فراهم می کنند  که تعداد زیادی از تجهیزات را در یک فضای فیزیکی کوچک بدون نیاز به قفسه بندی محل قرار دهیم .

 

چرا رک شبکه ۱۹ اینچی می باشد ؟

استاندارد ۱۹ اینچی برای رک های شبکه برای اولین بار در روزهای اولیه ارتباطات راه دور و شبکه های داده ایجاد شد . اندازه ۱۹ اینچ به فاصله دو ستون عمودی نگهدارنده تجهیزات اطلاق می گردد و دهنه ۱۹ اینچ به این علت انتخاب شد چون در آن زمان یک اندازه رایج در تولید محصولات الکترونیکی بود و امکان نصب آسان تجهیزات در قفسه ها را فراهم میکرد . استاندارد سازی رک ۱۹ اینج امکان توسعه تجهیزات قابل تعویض را فراهم کرد و اطمینان حاصل کرد که سازندگان مختلف می توانند تجهیزاتی را تولید کنند که همه در یک قفسه قرار گیرند . این استاندارد سازی همچنین مدیریت و سازماندهی تجهیزات در مراکز داده ، اتاق سرور و سایر محیط های شبکه را آسانتر کرد .استاندارد رک ۱۹ اینچی توسط چندین سازمان صنعتی پشتیبانی می شود و بصورت گسترده در مخابرات و شبکه های داده استفاده می شود .

 

ابعاد رک شبکه

اندازه گیری یک رک ۱۹ اینچی معمولا شامل اندازه گیری عرض ، ارتفاع و عمق آن می باشد .

 

نحوه آرایش رک شبکه و چرا باید به آن توجه کرد

هنگام نصب همه تجهیزات مانند ذخیره سازها ، سرور ها ، سوییچ ها و روترها در رک مدیریت کابل اغلب نادیده گرفته می شود . بدون یک راه حل خوب مدیریت کابل در رک ، همه کابل های کشید شده در رک شبیه اسپاگتی بنظر می رسند. در چنین موقعی مدیریت کابل به یک چالش بزرگ برای تکنسین های فناوری اطلاعات و نصابان در اکثر مراکز داده تبدیل می شود . حال این سوال پیش می آید که چگونه رک را آرایش و منظم کنیم ؟ در واقع قبل از نصب رک سرور چند طرح ساده و داشتن مجموعه ای از ابزار مناسب از بوجود آمدن بی نظمی رک جلوگیری می کند .

 

چرا به مدیریت یا آرایش کابل در رک نیاز داریم ؟

جواب کاملا مشخص است کابل های در هم در طول زمان می تواند منجر به مجموعه ای از مشکلات شود . اولا سازماندهی نشدن کابل درون رک خطر زیادی برای برهم ریختگی کابل ها و احتمال اشتباه در اتصال مجدد کابل ها ایجاد می کند . دوم مدیریت کابل های درون رک بطور مستقیم با ایمنی سخت افزار مرتبط است . تمام تجهیزاتی که درون رک کار می کنند گرما تولید می کنند بنابراین سازماندهی رک با مفهومی شامل فضا به ارتقای جریان هوا و مدیریت سخت افزار کمک می کند . سوم اینکه  با آرایش و برچسب گذاری دقیق موجبات صرفه جویی در زمان برای عیب یابی را فراهم می کنیم فقط تصور کنید که تلاش برای ردیابی کابل های بدون نام و نشان در آن آشفتگی رک چقدر مشکل است . بنابراین هنگام نصب رک باید بر سازماندهی و تمیزی رک تاکید زیادی داشت

کابل شبکه چیست

 

چه نکاتی را باید قبل از آرایش رک در نظر بگیریم ؟

 

اکثر قریب به اتفاق رک های شبکه از استاندارد ۱۹ اینچ پشتیبانی می کنند بدین معنی که عرض همگی آنها برابر با ۱۹ اینچ است . ارتفاع رک با واحد یونیت (U) اندازه گیری می شود و رک های دیواری و ایستاده دارای ارتفاع های گوناگون می باشند . عمق رک نیز یک از مشخصات تعیین کننده در انتخاب رک شبکه می باشد که در رک های مختلف اندازه آن متفاوت است . بنابراین اولین قدم این است که یک رک مناسب برای محل مورد نظر انتخاب نماییم .

نقشه چیدمان رک قبل از نصب تجهیزات امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است .قرار گرفتن تجهیزات در رک برای به حداکثر رساندن فضای داخل رک و امکان سرویس دهی آسان حیاتی است .  شما باید تعیین کنید که چه اجزایی باید در رک قرار گیرند و نقشه ای را ترسیم کنید که مطابق با مکانی است که می خواهید هر جزء را روی قفسه رک نصب کنید . این مرحله می تواند از ناامیدی ناشی از جابجایی تجهیزات پس از نصب رک جلوگیری کند .

پچپنل (Patch Panel) همیشه برای توزیع کابل در رک استفاده می شود که بطور بالقوه امکان استفاده از سوییچ های بزرگتر و استفاده بیشتر از پورت هارا فراهم می کند . از نظر کابل کشی پچپنل چیزی نیست جز ابزار آرایش رک برای سیم کشی کابل های ورودی . پچپنل ۲۴ پورت رایجترین نوع پچپنل برای استفاده در رک است . ترکیب پچپنل و پنل های مدیریت کابل عمودی و افقی و برچسب های مخصوص کابل باعث کاهش حداکثری تنش کابل در رک می باشد .

با افزایش تراکم تجهیزات در رک خنک کننده به یک عامل مهم تبدیل می شود . غلظت گرما می تواند منجر به افزایش مصرف برق و نرخ بالاتر خرابی تجهیزات شود . علاوه براین کابلکشی نامنظم و مدیریت نشده می تواند جریان هوا را مسدود کرده و از توزیع کارآمد هوای سرد جلوگیری کند . از این نظر استفاده از نگهدارنده کابل افقی و عمودی برای سازماندهی پچپنل ها و کابل های برق برای بالا بردن کارایی خنک کننده بسیار مفید است .

 

چه وسایل جانبی برای آرایش رک مورد نیاز می باشد ؟

 

پچپنل

پچپنل ها اتصالات کابلی را با صرفه جویی در فضا فراهم می کند . استفاده از پچپنل به عنوان بخشی از سیستم کابل کشی ساختیافته هزینه های تعمیر ، نگهداری و خطاهای نصب و پیکربندی را کاهش می دهد.

 

نگهدارنده کابل افقی

نگهدارنده کابل افقی اجازه مسیریابی منظم و مناسب پچکورد ها را از تجهیزات به سمت پچپنل و به یکدیگر را می دهد و از پچ کورد ها و کابل ها در برابر آسیب محافظت می کند . در اتاق های سرور می توان از نگهدارنده های کابل افقی برای ایجاد مسیرهای رک به رک برای پچکورد ها نیز استفاده کرد . 

 

نگهدارنده کابل عمودی

نگهدارنده کابل عمودی نیز بر روی آداپتور های رک نصب می شود و باعث صرفه جویی در فضا و جریان هرچه بهتر هوا در رک می شود .

برچسب و شماره کابل

برچسب و شماره کابل نیز از لوازم جانبی مهم برای آرایش و مدیریت کابل هستند. اما به نظر می رسد بسیار از افراد این مورد را نادیده می گیرند اتصالات کابل با کد رنگی مختلف و برچسب های کابل می تواند شما را در مدیریت سریع کابل کشی و عیب یابی آسان کمک کند .

 

خرید رک شبکه 

برای خرید رک شبکه با مشاورین ما در تجهیزات شبکه وستا در تماس باشید.