سامانه ارتباط وستا

سامانه ارتباط وستا

Vesta Communication System

تجهیزات اکتیو شبکه چیست ؟

خلاصه

تجهیزات اکتیو شبکه آن بخش هایی از شبکه کامپیوتری را گویند که بطور فعالانه با سیگنال داده کار می کنند

۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين
4951بازدید
تجهیزات اکتیو شبکه چیست ؟

تجهیزات اکتیو شبکه آن بخش هایی از شبکه کامپیوتری را گویند که بطور فعالانه با سیگنال داده کار می کنند و باعث تقویت سیگنال ، اصلاح سیگنال و ارزیابی و... میشوند از جمله تجهیزات اکتیو شبکه می توان به هاب، سوییچ، روتر و اکسس و سایر تجهیزات اشاره کردپوینت اشاره کرد .

 

سوییچ شبکه یکی از تجهیزات اکتیو شبکه

سوییچ شبکه وسیله ای است که در شبکه های کامپیوتری وظیفه برقراری ارتباط بین سایر تجهیزات را به عهده دارد که برای این کار کابل های شبکه اعم از کابل مسی و فیبر نوری به سوییچ متصل میگردند. سوییچهای جریان داده شبکه را به وسیله انتقال یک بسته دریافتی به یک دیوایس یا بیشتر مدیریت می کند. هر دیوایس تحت شبکه متصل به یک سوییچ  را می توان با آدرس شبکه ای همان دیوایس شناسایی کرد و به سوییچ اجازه میدهد تا ترافیک داده ، امنیت و کارایی را کنترل نماید. برخی از سوییچ ها در لایه ۲ یا همان لایه پیوند داده ها (Data Link Layer) کار می کنند بدین معنی که سوییچ از آدرس سخت افزاری یا همان MAC Adress برای انتقال داده استفاده می کند برخی از سوییچ ها نیز در لایه ۳ یا همان لایه شبکه (Netork Layer) کار می کنند یک سوییچ شبکه لایه ۳ تمامی یا بیشتر عملکردهای یک روتر را قادر است که انجام دهد . سوییچ های لایه ۳ معمولا از مسیر یابی IP بین VLAN هایی که در سوییچ تنظیم شده است پشتیبانی می کنند.

انواع سوییچ  شبکه

 

اکسس پوینت یکی از تجهیزات اکتیو شبکه

در شبکه های کامپیوتری وسیله ای است که به دیوایسهای دارای iFi اجازه دسترسی به یک شبکه سیمی را می دهد .

روترها

یا همان مسیر یاب ها انتقال بسته های داده را بین شبکه های مختلف را انجام می دهند که معمولا این هدایت ترافیک را روی اینترنت انجام می دهند.

مدیاکانورتور 

یا  همان مبدل زمانی که نیاز به تغییر بستر باشد مورد استفاده قرار میگیرند و باعث تغییر نوع داده می شوند به عنوان مثال یک مبل فیبر به اترنت بسته های داده روی بستر کابل مسی را گرفته تبدیل به بسته های داده قابل انتقال روی بستر فیبر نوری می کند و بالعکس

همان طور که در توضیحات خلاصه بالا می بینیم در تجهیزات فوق عملیات مستقیما روی بسته های داده صورت می پذیرد به همین علت در دسته بندی تجهیزات اکتیو شبکه قرار میگیرند سایر تجهیزات اکتیو همانند   کی وی ام (KVM)، ماژول های فیبر نوری ، اسپلیترها ، مودهای ADSL و VDSL و سایر تجهیزات که در بخش های مربوط به خود مفصلا توضیح داده شده اند نیز همین خاصیت را دارند .

تجهیزات اکتیو شبکه

برای اطلاعات بیشتر  بهترین قیمت کابل شبکه  :

کابل فیبرنوری برندرکس لویتون

تجهیزات پسیو شبکه

کابل شبکه